Poradnik pozytywnego myślenia
Rozrywnik

Poradnik pozytywnego myślenia

Optymistyczny film o ludziach niestabilnych psychicznie i zmagających się z życiowym upadkiem. Brzmi niedorzecznie – a jednak da się zrobić.

Pat, były nauczyciel, u którego wykryto chorobę dwubiegunową trafia do szpitala psychiatrycznego po tym, jak dotkliwie pobił kochanka swojej żony. Tiffany po śmierci męża wpada w seksoholizm i traci pracę. Wymiana doświadczeń w dziedzinie zażywania leków psychotropowych staje się początkiem terapeutycznej znajomości tych dwojga.

Niby ten film nie pokazuje nic nowego. Trudny powrót do normalności po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, dziwną przyjaźń pary z problemami, marzenia o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. Jednak sposób, w jaki historia jest przedstawiona mnie przekonuje. Reżyser nie serwuje nam kolejnej, ckliwej bajki, ani nad wyraz ambitnej i moralizatorskiej produkcji.

Dostajemy mądrą, nieskomplikowaną i miejscami całkiem zabawną opowieść, o tym, jak dwoje ludzi próbuje sobie pomóc. Chwilami przewidywalną, ale wzbudzającą bardzo pozytywne emocje i ciepłe uczucia.

Czy zasługuje na 8 nominacji do Oscara? Nie wiem, nie jestem krytykiem. Ale na pewno zasługuje na uwagę. Polecam na Walentynki jako świetną odskocznię od niezliczonych komedii romantycznych corocznie serwowanych nam o tej porze roku.

W obsadzie: nominowany do Oscara Robert De Niro, przełamujący wizerunek amanta z Kac Vegas Bradley Cooper oraz  piękna i zdolna Jennifer Lawrence (również nominowana za tę rolę).

Spłodziła: Baba druga