Penny Dreadful
Rozrywnik

Penny Dreadful – koszmary z XIX-wiecznej Anglii

Tytułowe Penny Dreadful to cykle mrocznych opowieści sprzedawane w XIX w. w Londynie za pensa. W mieście grasowały wówczas wilkołaki na zmianę z Kubą Rozpruwaczem, a pod osłoną nocnej mgły przemykali krwiopijcy. Ot, doskonały materiał na serial.

Długo zastanawiałam się, czy polecać polecić tę produkcję, czy nie. Dobiłam jednak do ostatniego odcinka pierwszej serii i stwierdzam, że warto zawiesić oko. Zwłaszcza, że epizodów jest zaledwie 8.  Co w ogólnym rozrachunku mnie przekonało?

Rola Evy Green
To po pierwsze i najważniejsze. Panna Vanessa Ives to osobliwość nieschematyczna, niepokojąca i fascynująca zarazem. Nie można przewidzieć jej zachowań, ciężko odgadnąć w którym kierunku zmierza ta postać. Przeraża jak nikt inny, nierzadko wywołuje ciarki na plecach. A Eva Green kreuje ją w sposób genialny!

Eva Green

Starzy brytyjscy znajomi
Niemałą rolę odgrywa w tej historii młody Frankenstein oraz jego nieobliczalny i nieszczęśliwy potwór. Tajemniczą aurę roztacza Dorian Grey, nieprzyzwoicie bogaty i uwodzący wszystkich na prawo i lewo. Trzeba przyznać, że wybrany do  tej roli Reeve Carney wizualnie pasuje jak mało kto (uwierzycie, że ten aktor ma 31 lat?!)

Dorian Grey

Schyłek wiktoriańskiego Londynu

Zdjęcia przepiękne, a  magiczny klimat i niespieszna akcja sprawia, że chcemy więcej. Palarnie opium, kluby dżentelmenów i wyjściowe stroje Miss Ives również.

Wampiry obrzydliwe jak nigdy dotąd
Serio, tak paskudnych chyba jeszcze nie widziałam. Zapomnijcie o pięknisiach z innych seriali. Tutejsze nie mają z nimi absolutnie NIC wspólnego. Ale, wbrew pozorom, to plus tej produkcji, która bądź co bądź, ma elementy horroru.

wampir


Dlaczego więc się wahalam? Ano do drugiej połowy sezonu scenariusz nie zdradzał praktycznie nic. Miało się trochę wrażenie, że twórca nie jest do końca pewnien zakończenia. Niemniej jednak zamknięcie było dla mnie satysfakcjonujące i w związku z tym polecam Penny Dreadful z czystym sumieniem. A takowego nie ma żadna postać z tej produkcji...

Spłodziła: Baba druga