Osadnicy z Catanu
Rozrywnik

Osadnicy z Catanu - Babskie gierki cz. 1

Ostatnio zdarzyło mi się posiedzieć kilka godzin ze znajomymi nad paroma wciągającymi grami towarzyskimi. W związku z tym zaczynam mały cykl związany z tym tematem i mam nadzieję, że będzie on jakąś inspiracją dla choć niektórych z Was. Nazwa cyklu może być myląca, bo te gry nie takie babskie znową są, ale mnie się podoba i po babsku się upieram ;)


Na pierwszy rzut idą Osadnicy z Catanu. Właściwie jest to już bardzo mocno grywalny klasyk (polska wersja gry została wydana w 2005 roku), ale jeśli jeszcze nie znacie, a  lubicie strategię i główkowanie  nad tym, jak by tu wykoleić wszystkich przeciwników, to jest to gra dla Was. Zbieracie czteroosobową ekipę i przenosicie się na niezamieszkaną wyspę Catan, gdzie organizujecie swoje prywatne kolonie!

O co chodzi w grze?

Do dyspozycji jest kolorowa plansza z kilkunastoma sześciokątami obrazującymi różne ukształtowania terenu i pozyskiwane z nich surowce: glinę, wełnę, drewno, kamień i zboże. Każdy gracz posiada drogi i osady, które może stawiać w określonych lokacjach, a następnie zamieniać je na miasta. W zależności od miejsca, w którym postawisz swoje osady i liczby wyrzuconych oczek zbierasz surowce, za które możesz kupować kolejne budynki i karty rozwoju z bonusami różnego rodzaju. Podczas gry pojawia się także Złodziej, którego możesz stawiać na posesjach przeciwników i zabierać im prawo do pobrania surowca. W międzyczasie możesz handlować surowcami z współgraczami - a dyskusje bywają naprawdę gorące :) Musisz tylko pamiętać, żeby nie pozwolić im na osiągnięcie magicznej liczby 10 punktów i tym samym, zwycięstwo. To tak w dużym skrócie ;)

Osadnicy z Catanu
Osadnicy z Catanu
Osadnicy z Catanu


Nie jest to gra skomplikowana, jednak wymaga ogarnięcia dość dużej ilości drobnych zasad, co szybko przychodzi podczas rozgrywki. Wciąga jak odkurzacz, zwłaszcza na początku, gdy chcesz spróbować każdej strategii. A jeśli na dodatek przegrasz, pojawia się chęć natychmiastowego odkucia się - co w sumie jest typowym zachowaniem, jak w każdej rozgrywce, ale w tym przypadku, nie wiedzieć czemu odczuwam to o wiele intensywniej :)

Osadnicy z Catanu
Osadnicy z Catanu


Na polskim rynku są dostępne się też 2 rozszerzenia - Żeglarze z Catanu oraz Miasta i Rycerze z Catanu, gdzie pojawiają się nowe surowce i inne wyspy, jednak nie miałam przyjemności w nie grać, więc ciężko mi powiedzieć, czy to fajne jest, czy niekoniecznie.

Znacie, gracie? Może macie coś innego ciekawego?

Spłodziła: Baba druga