Bestia - dlaczego zło nas fascynuje?
Rozrywnik

Bestia - dlaczego zło nas fascynuje

* Zainspirowany Historią O mężczyzna znęca się nad żoną, która pomimo podtapiana, głodzenia, podwieszania za nadgarstki (nawet w ciąży) przez długie lata nie odchodzi od niego. Dodatkowo więzi seksualną niewolnicę przez cztery lata w drewnianej trumnie, podcina jej struny głosowe, żeby nie krzyczała, na koniec dusi. Kolejne kilka lat więzi następną kobietę, w tych samych warunkach. Po udanej ucieczce dziewczyna dzwoni do niego 29 razy wyznając mu miłość. Pisze do niego listy miłosne... Nie składa doniesienia na prokuraturę. 

* Szpitalna psycholożka pomaga w ucieczce seryjnemu zabójcy. Okrutny gwałciciel odsiadując karę pozbawienia wolności otrzymuje dziesiątki listów od kobiet, które są zainteresowane związkiem z nim. Dziewięćset czternaście osób popełnia samobójstwo na polecenie jednego chorego człowieka. Jedna z najtroskliwszych pielęgniarek w szpitalu notorycznie morduje pacjentów. 

Te i wiele innych podobnych autentycznych historii zebrał w jednej publikacji niemiecki psychiatra, psycholog, jeden z czołowych badaczy zjawiska strachu. Wywiady z przestępcami, z ich ofiarami i hipotezy, które są próbą wyjaśnienia dlaczego tak naprawdę zło nas w pewien sposób pociąga. Książka napisana przystępnym językiem (albo świetne tłumaczenie) - przeczytałam ją w niecałe dwa dni. Warto do niej sięgnąć. Czytasz jak powieść sensacyjną (za którymi szczerze mówiąc nie przepadam) ale wszystkie zawarte w niej „opowieści” są prawdziwe. Autor również próbuje postawić hipotezę związaną z etiologią zachowań psychopatycznych. Przeczytaj, warto :)

Spłodziła: Baba jedna