Holy Motors
Rozrywnik

Absurdalna dziewiątka, a może nawet dziesiątka ...

Najlepszy heavy metalowy zespół, który nigdy nie istniał, osobliwy wampir, któremu wypadają zęby i ma problem z posiłkami, znikające jezioro i koncert na żywym człowieku. Lubisz takie wątki w filmach? Tak? To notatka dla Ciebie :) Jeśli śmieszą Cię "Sami Swoi" i z przyjemnością oglądasz "Kevina samego w domu", to raczej nie zainteresuje Cię to zestawienie. A może jednak ...
Zebrałam moje THE BEST OF kina zabarwionego absurdem. To zupełnie subiektywna lista a kolejność w niej jest zupełnie przypadkowa. Jeśli lubisz nurzać się w oparach absurdu i raczej wybierasz nieoczywiste kino, to pewnie część z tych filmów już widziałaś (jeśli nie wszystkie). W sumie to nie szkodzi, warto je przypomnieć.

No to zaczynamy.

Na początek rodzime kino. Trudno mi było znaleźć filmy pasujące do tego zestawu, co nie znaczy, że nie lubię polskiego kina. Wręcz przeciwnie – lubię, dlatego umieszczam dwie pozycje na tej liście. Pierwsza bardzo archaiczna, ale obowiązkowa. Film z początku lat siedemdziesiątych, zatem marna szansa, że mogłaś go nie widzieć. Jeśli z jakiegoś powodu jednak jeszcze go ominęłaś to natychmiast nadrabiaj.

1. Hydrozagadka
Żar leje się z nieba, w niewyjaśnionych okolicznościach znika woda w Warszawie, zatem do akcji wkracza polski superbohater As. Doskonały komunistyczny paszkwil na amerykańską  popkulturę. Aż trudno uwierzyć, że ten film już dawno skończył czterdziestkę.

2. Kołysanka
Dowód na to, że Machulski się jeszcze nie skończył, który pozwala podarować mu nieszczęsną Ambassadę. Ani to polska rodzina Adamsów, ani to Zmierzch. To po prostu polska wampirza rodzinka mieszkająca w malej mazurskiej wsi. Do tego ten genialny Więckiewicz ...

Zelenka – czeski klasyk absurdu – pozycje absolutnie obowiązkowe
Kto Zelenki nie oglądał, ten czeskiego kina nie zna! Jeśli jakimś cudem nie widziałaś, to dwa obowiązkowe filmy przed Tobą. Jest ich więcej, jednak te dwa wydały mi się najbardziej zakręcone. Zamieszczam w kolejności chronologicznej.

3. Guzikowcy
Każdy ma swoją ósemkę. Guzikowcy to kilka surrealistycznych opowieści, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. To niewątpliwie humor z wyższej półki. Nic tu nie jest takie oczywiste, a ludzie nie są takimi, jakimi się wydają na początku. Niemalże wszystko zdaje się tu być dziełem przypadku, a tytułowi guzikowcy zaskakują najbardziej ...

guzikowcy plakat

4. Rok Diabła
To fikcyjna historia prawdziwego artysty. Nohavica - czeski bard oraz zespół Czechomor gwarantują dobrą muzykę i chociażby dla niej warto pochylić się nad tym filmem. Treść to doskonała mistyfikacja, zaczynająca się od próbnej inscenizacji pogrzebu, która staje się preludium do opowieści. Opowieści przepełnionej ironią, ale ze sporą dawką dobrej energii.

Zostając przy czeskim kinie polecam również Jedna ręka nie klaszcze, to już cięższy kaliber – nie czuję się na siłach o nim napisać ...

Teraz dla odmiany amerykańska produkcja z lat osiemdziesiątych

5. Oto Spinal Tap
Wypchane spodnie, heavy metalowy recykling i wszechobecne samospalenia. Śmierć przez uduszenie wymiocinami ... nie swoimi. Koszmarna kanapka z rekinem i katastrofalna trasa koncertowa. To historia najpopularniejszego brytyjskiego zespołu heavy metalowego, który nigdy nie istniał ...

Duńsko-Niemiecki film, którego nie sposób pominąć

6. Jabłka Adama

To surrealizm w czystej, niczym nie zmąconej postaci. Prawdziwa uczta dla miłośniczek Madsa Mikkelsena, chociaż po seksownym, acz wzbudzającym zimny dreszcz Hannibalu ten niespełna rozumu pastor może je bardzo zaskoczyć.

Francusko-Szwedzkie zaskoczenie

7. Nieściszalni

Nie ukrywam, że do tego filmu podeszłam zupełnie bez entuzjazmu. Pierwszy mąż znalazł go przypadkiem i w sumie to on zapalił się do obejrzenia. Muzyczna wendeta, policjant nie znoszący dźwięków, ścigający szalonych muzyków – gangsterów. A ci drudzy bezpardonowo realizują plan muzycznej zemsty ... To naprawdę pyszna komedia :)

Wielka Brytania – kolebka absurdu

8. 7 psychopatów

Baba Druga już o nim pisała, zatem polecam i odsyłam tu

Na koniec duet Francji z Niemcami

9. Holy Motors

Listę zamykam totalnie surrealistyczną produkcją. O jegomościu w białej limuzynie, który przybiera skrajnie różne postaci, całkowicie zmienia tożsamość. Jeśli poszperasz w necie, to znajdziesz bardzo różne interpretacje tego filmu. Opowieść o zmechanizowanym świecie i jego wyalienowanych jednostkach ... może ... sama się podejmij interpretacji.

Celowo pomijam Monty Pythona, Tarantino i Jarmuscha, bo zakładam że dobrze znasz i widziałaś wszystko co trzeba zobaczyć ;) Teraz czekam z niecierpliwością na Twoje absurdalne typy, żeby uzupełnić listę.

Spłodziła: Baba jedna