przytulanie
Codziennik

Międzynarodowy Dzień Przytulania

Kilka lat temu pisałam artykuł na temat wpływu dotyku na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dzisiaj obchodzimy dzień przytulania, zatem pomyślałam sobie, że może ktoś zechce poczytać, dlaczego warto się przytulać ;) A jak nie chce, to jego strata. Przytulanie jest przecież takie cudowne. 

Istnieje ogromna ilość badań, które potwierdzają hipotezy związane z dobroczynnym wpływem dotyku. Dzięki nim możemy być pewni, że jest on jednym z najważniejszych czynników umożliwiających właściwy rozwój zaprogramowany w genach.

Moc dotyku

Władimir Nabokow napisał kiedyś, że ... zmysł dotyku, nieskończenie mniej ceniony przez ludzi niż wzrok, w krytycznych chwilach tworzy główną, jeśli nie jedyną więź między nami a rzeczywistością... I nie mylił się. Z naukowego punktu widzenia tę myśl można śmiało rozwinąć wymieniając szereg zadań jakie pełni zmysł dotyku w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest jednym z najważniejszych, największych a zarazem najszybciej rozwijających się zmysłów (powstaje w ósmym tygodniu życia płodowego). A zatem można powiedzieć, że niemalże od początku swojego istnienia człowiek otoczony jest dotykiem. Już w łonie matki całą powierzchnią skóry odczuwa ruch i kołysanie. U niemowląt zaś jest to najlepiej rozwinięty zmysł – za jego pośrednictwem odbierają 80% bodźców z otoczenia, poznając w ten sposób otaczający je świat. Czuły dotyk rodziców, oprócz oczywistego działania uspokajającego, ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju układu krążenia, oddechowego jak i odpornościowego. Nie bez wpływu pozostaje również na ludzką psychikę - poprzez dotyk tworzy się świadomość własnego ciała oraz tego co się z nim dzieje. Jego ogromną rolę doceniają zarówno psycholodzy, fizjoterapeuci, kosmetolodzy i lekarze, co skutkuje coraz większym zainteresowaniem wykorzystania dotyku w terapiach zaburzeń oraz schorzeń związanych zarówno z ciałem jak i umysłem.

Od najwcześniejszych lat

Istnieje ogromna ilość badań, które potwierdzają hipotezy związane z dobroczynnym wpływem dotyku. Dzięki nim możemy być pewni, że jest on jednym z najważniejszych czynników umożliwiających właściwy rozwój zaprogramowany w genach. Jednym z przykładów wartych przytoczenia jest tzw „kangurowanie wcześniaków”, które przyczynia się do szybszego rozwoju dziecka, jednocześnie działając uspokajająco zarówno na niemowlę i jego matkę. Kangurowanie polega na bezpośrednim kontakcie skóry matki i dziecka, który gwarantuje mu poczucie bezpieczeństwa. Badania jednoznacznie wykazały, że metoda ta wpływa korzystnie zarówno na rozwój emocjonalny jak i psychomotoryczny dziecka. Ponadto dzieci mające kontakt z matką „skin to skin” spokojniej i dłużej śpią, są pogodniejsze i bardziej reagują na bodźce zewnętrzne.

Temat tabu

Pomimo dowiedzionego korzystnego wpływu dotyku, ciągle jeszcze  pozostaje on tematem tabu. Innymi słowy dotyk jest najbardziej zaniedbaną i wstydliwą częścią komunikacji niewerbalnej. To intrygujące zjawisko zainteresowało Jamesa Hardisona, który zajął się zagadnieniami związanymi z budowaniem zaufania za pomocą dotyku. Zauważył, że nasze naturalne pragnienie wyrażania troski i ciepła za pomocą dotyku często bywa zniweczone, ponieważ czujemy się w takich sytuacjach niezręcznie. Hardison twierdzi, że za pomocą dotyku można stworzyć silne więzi emocjonalne oraz zbudować zaufanie. Dobrym przykładem w tym wypadku są lekarze, stomatolodzy, kosmetolodzy oraz specjaliści do spraw odnowy biologicznej, którzy mogą zwiększać lub zmniejszać zaufanie poprzez sposób dotykania swoich pacjentów lub klientów. Sytuację można zobrazować uświadamiając sobie specyfikę codziennych stosunków interpersonalnych. Są takie osoby w otoczeniu, wobec których podczas komunikowania się i wymiany dotyku czujemy się bardziej swobodnie niż wobec innych. Często nieświadomi wymiany, w której uczestniczymy, a co więcej- nieświadomi tego, co przekazujemy za pośrednictwem dotyku. Zatem śmiało można wysunąć tezę,  że dotyk polepsza i usprawnia komunikację, sprzyja również poczuciu zaufania, jednocześnie rozwijając empatię. Wiedza o jego wpływie jest szczególnie potrzebna osobom pracujących na stanowiskach związanych z pomaganiem innym. Jakby zastanowić się nad tym, co ma decydujący wpływ  na  wybór lekarza, kosmetyczki lub masażysty, łatwo dojść do wniosku, że najistotniejszym elementem kontaktu był miał sposób, w jaki te osoby nas dotykają.

W czym pomaga dotyk ?

* pomaga w kształtowaniu percepcji wzrokowej,
* pomaga w kształtowaniu obrazu własnej osoby,
* wpływa na rozwój umiejętności manualnych,
* pomaga budować bezpieczeństwo emocjonalne,
* poprawia funkcjonowanie społeczne,
* informując o zagrożeniu lub jego braku, spełnia funkcję ochronną,
* łagodzi depresję i lęki, zmniejszając napięcie psychiczne,
* uśmierza ból,
* wspomaga komunikację interpersonalną,
* sprzyja poczuciu zaufania i empatii.

Beauty Forum
nr. 5 2008r.

Świętujmy zatem i przytulajmy się :)

Spłodziła: Baba jedna