perfumy
Codziennik

Magia zapachu

Uwielbiam perfumy, ale jak sądzę to mało oryginalne zainteresowanie w przypadku kobiety. Perfumy, olejki eteryczne, sensoryczne kosmetyki i w ogóle wszystko co pachnie. Wydawało mi się do tej pory, że oprócz wyjątkowo dobrego węchu, mam również dosyć sporą wiedzę na ten temat. Nieeeee – nic nie wiem. Jestem rozczarowana, ale nie zostawiam tego i zaczynam gruntowną edukację. Póki co trafiłam na warsztaty zapachowe, które prowadziła Sabbath of Senses i to właśnie ona mi uświadomiła jakie mam ogromne braki. O warsztatach za chwilę. Na początek zapraszam do lektury fragmentu tekstu na temat wpływu zapachu, który popełniłam kilka lat temu.

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.”
Tak o zapachu pisał Patrick Süskind w powieści Pachnidło. I wiele się nie pomylił, powonienie jest przecież jednym z najpierwotniejszych i najstarszych zmysłów organizmów żywych – od zawsze służył jako narzędzie przy rozpoznawaniu i odróżnianiu dobrego od złego.

Badania nad wpływem zapachu interesują zarówno psychologów, handlowców jak lekarzy i  kosmetologów. Od lat osoby związane z przemysłem zapachowym poszukują sposobu wykorzystania siły zapachów, aby zastosować je wpływając na zachowania ludzkie. Zmysł powonienia pozostaje jednak nadal najbardziej nieodgadnionym i niekontrolowanym bodźcem ludzkiego organizmu.

O sile zapachu może świadczyć jego wpływ na widoczne zmiany nastrojów. Dzięki odpowiednio dobranym kompozycjom można spowodować odprężenie, pobudzenie a nawet złagodzić niektóre stany chorobowe. Pomimo udowodnionego wpływu na organizm, zmysł ten jest traktowany po macoszemu. Mało kto zauważa, że zmysł zapachu bierze udział w wielu czynnościach życiowych, pomaga rozpoznawać smaki, ostrzega o zagrożeniu a nawet decyduje o sympatii lub antypatii do innych osób.

Ewa Krawczyńka, psycholog – seksuolog pisze w tekście o Chemii Miłości, że zapach innej osoby może wywołać bardzo silne reakcje fizjologiczne i psychiczne. Może tez wyzwalać przeróżne wspomnienia. Co więcej zapachy najsilniej wpisują się w pamięć trwałą, co skutkuje tym, że pewne wonie można pamiętać przez cale lata, podczas gdy większość doznań słuchowych czy wzrokowych zanika w nas po kilku dniach lub tygodniach. Potrafimy z pewnością przypomnieć sobie aromat ciast pieczonych z babcią w dzieciństwie, zapach łąki na której pierwszy raz się całowaliśmy, zapach świątecznej choinki, a wraz tymi woniami powracają też minione uczucia.

koło zapachów
testowanie zapachów
kumaryna
dla samca alfa
wpływ zapachu
perfumy niszowe
perfumy niszowe

A teraz o samych warsztatach. Czy warto? Bardzo, bardzo warto ;) Dowiedziałam się, że kamfora zalicza się nut zapachowych białe kwiaty i że olejek różany odpowiednio przechowywany nigdy się nie psuje. A to dopiero początek. Ambra, jeden z moich ulubionych komponentów perfum jest wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalota. I kosztuje fortunę. Na szczęście istnieje syntetyczny Ambroxan – podobny ;) Czyste paczuli pachnie starą piwnicą, a absolut jaśminowy po prostu kupą … Czysty kaszmir w połączeniu z nutą skórzaną przypomina trochę stary kościół. Co ciekawe, ostatnio moje ulubione perfumy Escentric Molecules składają się w 65% z bezzapachowego, syntetycznego wzmacniacza Iso E Super. Co tam będę przedłużać, po prostu wybierz się na następne warsztaty i sama zobacz, a raczej powąchaj ;)

Poniżej obrazek, który mnie urzekł - taki mieliśmy widok za oknem... Stara zajezdnia tramwajowa.

stara zajezdnia tramwajowa

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o zapachach, perfumach i wszytkim co się z tym wiąże, to zajrzyj do olfaktoria, perfumomania i oczywiście sabbath of senses - tam dostaniesz spory zastrzyk wiedzy na ten temat. Jeśli znasz inne ciekawe blogi związane z zapachami, to podziel się i umieść link w komentarzu :)

Spłodziła: Baba jedna