Cieleśnie

Wszystkiego Czekoladowego

Czekoladoholikom, łasuchom i wszystkim innym życzmy wszystkiego czekoladowego z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady :)

A czy wiecie, że czekolada jest również wartościowym składnikiem kosmetycznym?

Słodki smak i zapach czekolady w jednej chwili wprawiają w dobry nastrój, wyzwalają bowiem produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Zabiegi takie odprężają i nastawiają pozytywnie do życia. Masło kakaowe ma szerokie działanie pielęgnacyjne, zawiera cynk, magnez, wapń oraz polifenole (głównie flawonoidy i kwasy fenolowe) charakteryzujące się silnym działaniem przeciwrodnikowym, opóźniają więc procesy starzenia się skóry. Czekolada oprócz właściwości nawilżających i wygładzających, działa również antycellulitowo i wyszczuplająco, co zawdzięcza obecności teobrominy i kofeiny. Składniki te pobudzają krążenie krwi w skórze, co powoduje przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, eliminację toksyn i zmniejszenie obrzęków.

 

CZEKOLADOWE CIEKAWOSTKI

* Badacze brytyjscy odkryli, że czekolada ma właściwości uspokajające, dzięki zapachowi. Spośród wielu zapachów spożywczych, które zbadano tylko czekolada wyraźnie oddziałuje na ludzki mózg, działając na jego fale związane z koncentracją uwagi.

* Ochota na czekoladę może wynikać z przyzwyczjeń z dzieciństwa, a nie jak się powszechnie sądzi z braku silnej woli. Warunkują ją bakterie dominujące w naszym układzie pokarmowym.

* Czekolada zawiera wiele składników, z których część może uzależniać, w tym: cukier, kofeinę, teobrominę, anandamid oraz fenyloetyloaminę, pochodną amfetaminy, neuroprzekaźnik zwany powszechnie "chormonem miłości". Główną substancją uzależniającą zawartą w czekoladzie jest teobromina, aktywna biologicznie pochodna ksantyny. Gorzka czekolada zawiera jej ok. 1%, mleczna od 0,1% do 0,5%.

* Stowarzyszenie Badań nad Kakao informuje, że spożywamy więcej kakao niż produkujemy, co może spowodować, że wkrótce będzie to towar deficytowy.

* Nowozelandzki psychoterapeuta Murray Langham twierdzi, że rodzaj i kształt czekolady, który lubimy, może zdradzać cechy osobowości. Uważa też, że nie bez znaczenia jest również co robimy z papierkiem po jej zjedzeniu.

 

Spłodziła: Baba jedna