Być czy bywać

Smaczny Toruń - pierniki, naleśniki i pierogi

Tak się szczęśliwie złożyło, że w tym tygodniu dwa razy przejeżdżałam przez Toruń. Dzięki moim współtowarzyszom podróży, a że była to mniej więcej połowa drogi, zatrzymaliśmy się tam na obiad. Muszę przyznać, że Toruń będę bardzo smacznie wspominać.

 

Pierwszy przystanek: Pierogarnia Stary Toruń

Wystrój rodem ze staropolskiej karczmy, na szyldzie diabeł pierogiem częstuje, a w środku ciepło i przytulnie. W menu możemy znaleźć tradycyjne pierogi (z wody), oraz pierogi zapiekane. Bardzo duży wybór smaków zarówno słodkie, jak i wytrawne. Wybrałam mieszankę leśną (z grzybami) – może ciasto było trochę zbyt kleiste, ale nadzienie wyśmienite. Serwują tu również danie, które przypomina pieroga wielkości połowy talerza - to na pewno spróbuję nastepnym razem. Podczas pobytu w Toruniu, pierogarnia, to punkt obowiązkowy ;)

 

 

Drugi przystanek: Manekin

W drodze powrotnej, korzystając z polecenia "pewnych bab", poszliśmy na naleśniki w samym sercu Torunia. Nastrojowa knajpka Manekin serwuje równie duży wybór naleśników, jak Pierogarnia Stary Toruń, pierogów. Postawiłam na zupełnie nowe doświadczenie kulinarne: naleśnikowe spaghetti. Naleśnik pokrojony w szerokie paski do złudzenia przypominał makaron a dodatki i sos wyjątkowo trafiły w moje gusta (suszone pomidory, rukola, cebulka i parmezan – mniam). Warto dodać, że porcja jest nie do zjedzenia przez jedną osobę.

 

 

Pierniczek: Słodki Toruń

Jak Toruń, to pierniki. A jak pierniki, to na pewno nie Kopernik. Po pierwsze – pierniki Kopernik są dostępne w całej Polsce, a po drugie – znaleźliśmy lepsze, 100 razy lepsze ;) Pierniczek przy ul. Żeglarskiej 25, to sklep, który wygląda jak komunistyczne delikatesy, ale jedynym dostępnym tu towarem są pierniki. Całe mnóstwo pierników w różnych formach i smakach. Mi najbardziej przypadła do gustu krajanka – najzwyklejsze, byle jak pocięte pierniki w karmelizowanym cukrze – przepyszne !!!

 

Spłodziła: Baba jedna