Anioł na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie
Być czy bywać

O tym, jak się zagubiłam w Warszawie i trafiłam na cmentarz ...

To już nie pierwszy raz się tak zdarzyło, że wsiadłam do autobusu i pojechałam zupełnie nie w to miejsce, w którym pierwotnie planowałam się znaleźć. Jednak pierwszy raz, kiedy trafiłam w miejsce, które zawsze miałam ochotę odwiedzić, a wydawało mi się, że jest jakoś tak za daleko. Klasycznie zagadałam się przez telefon (pozdrawiam Sauria) i mając w planie wylądowanie w okolicach Świętokrzyskiej, dojechałam do pętli na Okopowej (tak, tak, wiem, że to wydaje się absurdalne i nie wiem jak to się stało).

aleja na cmentarzu żydowskim w Warszawie
alejka na cmentarzu żydowskim w warszawie

Jak już znalazłam się przy bramie cmentarza żydowskiego, a miałam ponad godzinę do spotkania, to nie mogłam się powstrzymać, żeby tam nie wejść. Uwielbiam klimat cmentarzy żydowskich, tą niezwykłą tajemnicę jaką w sobie kryją, jednak do tej pory nie znalazłam takiego, który byłby bardziej zachwycający od naszego wrocławskiego (jeśli masz ochotę go zobaczyć to zajrzyj tu i tu, tu zaś możesz zobaczyć cmentarz w Kazimierzu Dolnym). Warszawski cmentarz, to bardzo klimatyczne i bardzo zielone miejsce. Nie równa się z wrocławskim, ale niewątpliwie warto go odwiedzić. Nie szukałam tu nagrobków znanych ludzi (a jest tu ich sporo), nie szukałam tu tak naprawdę niczego konkretnego, oprócz osobliwego klimatu tajemniczości i zadumy. Jest – znajdziesz go bez problemu, tylko musisz zboczyć z głównej alejki i pospacerować pomiędzy macewami.

cmentarz żydowski ul. Okopowa
cmentarz żydowski warszawa
macewy na cmanterzu żydowskim
na cmentarzu żydowskim w warszawie

 

urokliwy cmentarz żydowski

Najbardziej wzruszające miejsce Pomnik Miliona Żydowskich Dzieci

pomnik dzieci cmentarz żydowski warszawa
pomnik dzieci na cmentarzu żydowskim

Jeśli szukasz merytorycznych informacji na temat tego miejsca, to poszperaj tutaj. Ja tylko dodam, że to jedyny cmentarz żydowski w Warszawie (powstał na początku dziewiętnastego wieku), na którym do dziś odbywają się pochówki. Jeśli jakimś cudem jesteś facetem, to wybierając się tam nie zapomnij o nakryciu głowy. Przed wyjściem z cmentarza (to już bez względu na płeć) zawsze należy umyć ręce.

Lubię tak czasem zabłądzić ...

Spłodziła: Baba jedna