Być czy bywać

Niewidzialna wystawa, czyli wystawa, której nigdy nie zobaczysz

Niewidzialna wystawa, to jedno z najciekawszych miejsc, którego nie zobaczyłam i nigdy nie zobaczę. A to dlatego, że nikt nie może jej zobaczyć. To miejsce, gdzie poznajesz świat wszystkimi zmysłami, oprócz wzroku. To świat z jakim codziennie stykają się osoby niewidome. To niesamowita podróż do miejsc znanych z codziennego życia, ale jakże innych w sytuacji, kiedy kompletnie nic nie widzisz.

Na początku czujesz złość, potem strach. Zaraz w coś wpadnę, zaraz się przewrócę, przecież tu kompletnie nic nie widać. Potem się przyzwyczajasz, dotykasz przedmiotów, jesteś ciekawa, co jest dalej i co jeszcze będziesz mogła "zobaczyć". Aż w końcu jesteś zdziwiona, że to już koniec, że miała być godzina a Tobie wydaje się, że to 15 minut. Okazuje się, że faktycznie minęła godzina, ale tak byłaś zaangażowana, że nie zauważyłaś jak to szybko zleciało. To wszystko w części niewidzialnej.

W części widzialnej możesz pooglądać przedmioty codziennego użytku, które ułatwiają życie niewidomym, może zapytać o różne szczegóły z ich życia. Niestety nie mogę się pochwalić, w jakich miejscach byłam, ponieważ taka była prośba od organizatorów – nie chcą psuć zwiedzania kolejnym gościom.

Wystawę znajdziecie w samym sercu Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich 123a, w budynku Millenium Plaza na pierwszym piętrze.

Na stronie wystawy znajdziemy opis:

NIEWIDZIALNA WYSTAWA – BUDAPESZT – PRAGA – WARSZAWA

Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło… Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której będziesz mógł wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi… Wytęż zmysły! Zaufaj nam w ciemno! Na wystawie nasi Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – poprowadzą Cię w podróż, która zmieni Twoje życie. Ciekawe? Dziwne? Obce? A może naturalne? Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć Ci oczy?

Niewidzialna Wystawa w Budapeszcie działa od 2007 roku i od tamtej pory odwiedziło ją kilkaset tysięcy osób. Licząc na podobny sukces, w 2011 roku otwarta została w Pradze jej czeska siostra Neviditelná Vystava, która stała się najpopularniejszym programem turystycznym Pragi.

Na wystawie nasi goście pozyskują informacje za pomocą dotyku, słuchu i węchu oraz poczucia równowagi. W ten sposób mogą w nowej sytuacji, przy braku wzroku, poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi, ale również mają okazję stwierdzić, że nawet w ciemności świat może być piękny i pełny. Świat zapachów i dźwięków na wystawie kreuje nasz oficjalny Partner – Mood Media. Firma ta jest wiodącym dostawcą rozwiązań marketingu sensorycznego dla biznesu, posiadająca bogate doświadczenie i szeroką bazę specjalistów.

Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzisz specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Pokażemy Ci różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoli Ci zapomnieć, że jesteś na wystawie… Doświadczysz jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko… Widziałeś już mówiący zegarek? Maszynę do pisania brajlem? Czy wiesz czym jest tyflografika? Pokażemy Ci przedmioty i narzędzia, których niewidomi używają na co dzień.Pozwól, że pokażemy Ci, jak zmienia się świat wokół Ciebie i jak sam się zmieniasz!

 

Pozdrowienia i podziękowania dla naszego przewodnika Pawła :)

Spłodziła: Baba jedna