Cmentarz Żydowski w Krakowie
Być czy bywać

Kolejny cmentarz żydowski do kolekcji

Pewnie myślisz, że mam jakąś obsesję, bo kto na blogu wiecznie wypisuje notki o cmentarzach. Pewnie się nie mylisz, mam lekkiego świra na punkcie cmentarzy żydowskich. Kiedyś nawet tam zdjęć nie robiłam, tylko spacerowałam w zadumie i lekkim oszołomieniu. Od jakiegoś czasu dokumentuje swoje wycieczki. Jeśli interesuje Cię ten temat, to zapraszam w podróż na wrocławski cmentarz, razy dwa (relacje Baby Drugiej, która też nie gardzi cmentarzami ;), warszawski cmentarz i do żydowskiego Kazimierza Dolnego.

Chociaż teraz jestem w Warszawie, to tym razem zapraszam Cię do Krakowa. Co prawda nie pierwszy raz zabieram Cię na krakowski Kazimierz, jednak pierwszy raz na tamtejszy cmentarz.

alejka na cmentarzu żydowskim w krakowie
na cmentarzu żydowskim
cmentarz żydowski kraków
cmentarz

"Nowy" cmentarz żydowski w Krakowie znajduje się przy ul. Miodowej i jest jedną z niewielu wciąż czynnych nekropolii wyznania mojżeszowego w Polsce. Cmentarz powstał w 1800 roku i do czasu wybuchu II wojny światowej zajmował powierzchnię 22 hektarów. Już w okresie międzywojennym teren nekropolii został niemal całkowicie wykorzystany. Od 1932 roku pochówki kierowano na nowe cmentarze, założone przy ul. Abrahama oraz przy ul. Jerozolimskiej. W czasach Holocaustu te dwa cmentarze znalazły się na terenie nazistowskiego obozu pracy Kraków-Płaszów.

Cmentarz udostępniony jest do zwiedzania codziennie oprócz sobót i innych świąt żydowskich w godzinach 09.00 - 17.00. Za wstęp nie pobiera się opłat. Mężczyźni powinni posiadać nakrycie głowy. Więcej informacji tutaj.

kamienie na cmentarzu
płyty na cmentarzu żydowskim
poziomka

Jeśli znasz ciekawy cmentarz żydowski, który warto zobaczyć, to zostaw informację w komentarzu - będę wdzięczna ;)

Spłodziła: Baba jedna