fabryka Scindlera Kraków
Być czy bywać

Fabryka Oskara Schindlera - warto pamiętać

Zastanawiałam się co powinnam napisać o tym miejscu tak, żeby nie ani zabrzmiało patetycznie, ani infantylnie. Nie mam pojęcia. Napiszę zatem tylko parę zdań, zamieszczę notkę z kilkoma faktami historycznymi i zostawię Cię z fotorelacją. Idź tam sama (albo z kimś) i zobacz – warto i już.

Oskar Schindler - zawsze rozmowa o tym człowieku wzbudza we mnie jakieś taki dziwny rodzaj wzruszenia. Jego postawa pokazuje tak istotny element człowieczeństwa, który staje się kluczowym argumentem w rozmowach z osobami o niskim zakresie tolerancji. W czasach, kiedy wielu zapominało kim jest, żeby zdobyć kawałek chleba, inni ryzykowali wszystko, żeby się nimi podzielić. Niestety często tracimy takie odruchy dla błahostek - uznania społecznego, niewielkiej premii lub wyższego stanowiska. I bynajmniej nie jest tu mowa o dzieleniu się chlebem. Jeśli pracujesz lub pracowałaś kiedyś w dużej firmie, to wiesz o czym piszę ...

Zapraszam w podróż do Krakowa z czasów okupacji i chwilę zadumy ...

kurier codzienny fabryka Schindlera
biurko Oskara Schindlera
biuro Oskara Schindlera

Fabryka Schindlera
Fabryka Schindlera położona jest w Podgórzu, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie. Jest symbolem ocalenia i zachowania humanitarnej postawy w najtrudniejszych sytuacjach. Niemiec Oskar Schindler, właściciel Niemieckiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, zatrudniał w swojej fabryce krakowskich Żydów, a w 1943 r. doprowadził do powstania przy ul. Lipowej podobozu obozu Płaszów, w którym skoszarowano więźniów pracujących w Fabryce Schindlera i kilku innych okolicznych zakładach. Warunki stworzone przez Schindlera przy ul. Lipowej umożliwiły około tysiącu osobom przetrwanie pobytu w obozie. W 1944 r. Schindler ewakuował część zbrojeniową fabryki do Brünnlitz na Morawach wraz z tysiącem robotników – więźniów obozu Płaszów. Dzięki temu uratował im życie. Obecnie budynek administracyjny dawnej fabryki jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Prezentowana w nim wystawa stała Kraków – czas okupacji 1939–1945 stanowi najważniejszy element tej trójdzielnej struktury opowiadającej o historii okupowanego Krakowa. Ekspozycja w Fabryce Schindlera prezentuje w sposób całościowy historię Krakowa lat 1939–1945.

czołg fabryka Schindlera
dworzec w fabryce Schindlera
fotograf w fabryce Schindlera
fotoplastikon fabryka Schindlera
fryzjer w fabryce Schindlera
piwnica w fabryce Schindlera
swastyki w muzeum fabryka Schindlera
Stalin w fabryce Schindlera
w fabryce Oskara Schindlera
tramwaj w fabryce Schindlera

Jeśli jeszcze nie czujesz się zachęcona, to powiem Ci, że to bardzo spory i nowoczesny obiekt. Ekspozycja (w dużej części multimedialna) jest przygotowana z największą starannością o szczegóły. Muzeum znajduje się przy ul. Lipowej 4 w Krakowie. Za bilet zapłaciłam 19 zł.

Godziny otwarcia

sezon zimowy (listopad-marzec)
poniedziałek 10.00-14.00
wtorek-niedziela 10.00-18.00
sezon letni (kwiecień-październik)
poniedziałek 10.00-16.00 (1. poniedziałek miesiąca czynne do 14.00)
wtorek-niedziela 10.00-20.00

Jeśli wybierasz się do Krakowa (lub już tam jesteś), to polecam również podziemia. A jeśli wolisz Warszawę i jakimś cudem tam nie byłaś, to wybierz się koniecznie do Muzeum Powstania Warszawskiego i do Muzeum Fryderyka Chopina.

Spłodziła: Baba jedna